U pisanju ove monografije sudjelovalo je pedesetak eminentnih autora raznih medicinskih i povijesnih struka. Po prvi puta u našoj medicinskoj literaturi pripremljen je sveobuhvatni pregled razvoja biomedicine u Hrvatskoj od 17. stoljeća pa do kraja 20....
U knjizi se obrađuju postupci liječenja akutnih rana, diferencijalne dijagnoze boli i farmakoterapije boli. Opisane su različite vrste imobilizacije sa indikacijama i kontraindikacijama, te primjena i izbor fizikalne terapije...
Ovo je djelo napisano kao nastavak knjige ABC kirurške svakidašnjice sa željom da se obrade neki od eestih simptoma i tegoba bolesnika s kojima se susreau lijeenici mnogih specijalnosti.
Knjiga obrađuje akupresuru, elektropresuru i laseropresuru. U proširenju knjige se raspravlja o pojmu elektriciteta općenito i o elektricitetu u biomedijima - tkivima.
Učestalost alergijskih bolesti postiže gotovo epidemijske razmjere. Alergijske su bolesti među najčešćim kroničnim problemima u djetinjstvu i najčešće tegobe u odraslih. Kronične tegobe znatno utječu na kvalitetu života bolesnika i njihovih obitelji.
Napredak na području analitičke kemije, osobito razvoj instrumentalnih tehnika, omogućuje medicinskom biokemičaru da primjenom tih tehnika sve bolje upoznaje biokemijske procese u ljudskom organizmu i uočava promjene do kojih dolazi u raznim bolestima. Time se i uloga laboratorijska dijagnostika postavlja, mora dobro vladati tehnikama analitičke kemije, kako njihovim teorijskim osnovama tako i njihovom praktičnom primjenom na biološkom materijalu.
U knjizi se detaljno opisuju osnove biološkoga nasljeđivanja, građa jezgrine i mitohondrijske DNA, obrada tragova pronađenih na mjestu događaja, identifikacija ljudskih ostataka, nove metode u analizi DNA, i to korištenjem opće prihvaćenih molekularnih biljega, pravnu osnovu analize DNA u kaznenom postupku te primjenu analize DNA pri postupku utvrđivanja ili osporavanja očinstva.
Udaljenost između Huxleyevog Divnog novog svijeta, utopijske slike budućnosti u kojoj se ljudi proizvode u epruvetama, i mogućnosti medicinske znanosti da takav postupak razvoja i omogući, sve se više smanjuje. U doba pisanja Huxleyeve utopije moglo se stalno govoriti o utopiji polazeći od tadašnjih mogućnosti medicinske znanosti, međutim danas su već prilike izmijenjene. Nakon što je medicinska znanost omogućila fertilizaciju in vitro odnosno začeće izvan ljudskog tijela, formiranje enbrija u epruveti te njegov povratak i uspješan razvoj u tijelu žene, postaje upitno koliko je Hexleyeva vizija utopija, a koliko moguća slika neke malo bolje budućnosti.
Pulmološka citologija dio je Kliničke citologije u koju se ubraja hematologija, ginekološka citologija, citologija dojke, citologija urotrakta, prostate, jednjaka, želudca, jetre, cerebrospinalne tekućine itd.
Autor ovih priča bio je liječnik, docent na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, specijalist interne medicine i voditelj Odjela za intenzivnu medicinu u Kliničkoj bolnici Sestre milosrdnice u Zagrebu.