U ovom udžbeniku iz reumatologije poseban je naglasak stavljen na problem razvijenih zemalja s modernom specijaliziranom tehnologijom koja znatno oštećuje lokomotorni sustav, u čemu izvanzglobne reumatske bolesti zauzimaju vidno mjesto i zadaju reumato...
Knjiga ima trideset i osam poglavlja i obilno je poput atlasa dokumentirana sa 704 vrlo kvalitetne radiološke slike kojima su prikazani svi anatomski dijelovi sustava za kretanje.
Naputci iz ovog priručnika pomoći će da razvijete aktivan odnos i izgradite pozitivan stav prema križobolji. Vrlo brzo ćete ih usvojiti i postat će korisna navika koja će vam poboljšati kvalitetu života.
Pisanju ovog priručnika pristupilo se multidisciplinarno. Naime, znakovi kronične zdjelične boli u žena mogu proizaći iz bolesti kojima se bave različiti stručnjaci – ginekolozi, reumatolozi, fizijatri, neurolozi, gastroenterolozi, urolozi, ortopedi...
Sveobuhvatni anatomski priručnik – od tehnika osnovnih pokreta do kompletnog plana za masažu. Fotografije, bogate ilustracije i jasne instrukcije pokazuju kako treba da kombinujete najefikasnije pokrete šakama i celim telom za potpuno opuštanje.
Knjiga Biofeedback kroz sedam poglavlja vodi nas u iznimno zanimljivu povijest i praksu primjene biološke povratne sprege u fizioterapiji.
Temeljen na fiziološkim i biomehaničkim mehanizmima povratne sprege koji zajedno s fenomenom feedforward-a čine ishodište normalnog pokretanja, knjiga govori i o kliničkim dosezima i vrijednosti biofeedback-a.
Postoji mnoštvo istraživanja o učinkovitosti biofeedback-a i može se zaključiti da biofeetdback ima veliki potencijal u funkcionalnoj rehabilitaciji, posebno udružen sa ostalim postupcima fizioterapije. Primjedbe se mogu svesti na one koje se, kao i u svim istraživanjima učinka fizioterapijskih postupaka, odnose na metodološke nedosljednosti i potrebu za standardizacijom protoka radi usporedivosti istraživanja. Jednako je važno da praktičari temeljito usvoje teorijska i praktična znanja o primjeni biofeedback modaliteta.
Fizioterapija se danas primjenjuje u gotovo svim kliničkim područjima. Svjetska konfederacija za fizioterapiju definira fizioterapiju kao “neovisnu zdravstvenu profesiju koja pruža usluge razvijanja, zadržavanja i povrata maksimalne pokretljivosti i funkcionalne sposobnosti i obuhvaća pružanje potpore u okolnostima kada su pokret i funkcija ugroženi procesom starenja, ozljedom ili bolešću. Stoga udžbenik “Perioperacijska fizioterapija“ može se smatrati originalnim izvornim djelom na hrvatskom jeziku, a predstavlja integralno djelo u kojem se obrađuje kompleksno područje vezano uz promjene u respiracijskoj funkciji kod kirurških i kritičnih bolesnika te fizioterapijske postupke u sprečavanju komplikacija.
Udžbenik Plućna rehabilitacija namijenjen je studentima sveučilišnih i stručnih studija iz područja biomedicine i zdravstva. Osim za potrebe nastave na visoko
školskim ustanovama na preddiplomskoj, diplomskoj i doktorskoj razini, udžbenikom će se moći koristiti svi zdravstveni stručnjaci u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Posebna vrijednost ovog udžbenika jest ta što je prvi sveučilišni udžbenik koji objedinjuje iskustva i znanja zdravstvenih stručnjaka na području pulmologije i respiratorne fizioterapije. Bogato je opremljen jedinstvenom fotodokumentacijom koja olakšava savladavanje nastavnog sadržaja. Sadržajno je podijeljen u nekoliko tematskih cjelina, koje obuhvaćaju suvremeni pristup u dijagnostici, liječenju i rehabilitaciji bolesti respiratornog sustava, s naglaskom na interdisciplinarnu suradnju multidisciplinarnog tima uključena u plućnu rehabilitaciju.
Ideja i realizacija pisanja ovog udžbenika ostvarena je pod stručnim vodstvom prof. dr. sc. Mirjane Turkalj, dr. med. zajedno s timom renomiranih zdravstvenih i medicinskih stručnjaka iz područja respiratorne medicine i rehabilitacije.