Knjiga prikazuje raznolikost i kompleksnost prakse, specifične vještine obiteljskog liječnika i holistički pristup bolesniku.
Liječnik obiteljske medicine skrbi o bolesnicima od najranije životne dobi pa do kraja života,
potom i za obitelj u razdoblju žalovanja.
Bolesti i drugi zdravstveni problemi s kojima se susreće u svakodnevnoj praksi mogu biti jednostavni ili vrlo kompleksni, akutni i /ili kronični, blagi, samolimitirajući ili po život ugrožavajući. Susreće se s bolestima svih organa i organskih sustava, one vrlo česte kao i one vrlo rijetke, a kroz dugotrajnu skrb o bolesniku prati razvoj kroničnih bolesti i njihovih komplikacija.
U knjizi su prikazani primjeri bolesnika s „velikim“, učestalim kroničnim bolestima kao što su hipertenzija, dijabetes, bolesti srca, degenerativne bolesti lokomotornog sustava
i slično, ali i primjeri bolesnika s jednostavnim i/ili „samolimitirajućim“ bolestima,
primjerice akutnim infekcijama dišnog sustava i slično. Nekoliko je poglavlja posveće-
no bolesnicima s nespecifičnim simptomima i početnim oblicima bolesti, gdje je
važno znati dobro usmjeriti daljnji dijagnostički i terapijski postupak. Uvršteni su i primjeri bolesnika s hitnim stanjima koja su, nasreću, rijetka, ali je nužno osposobiti liječnike obiteljske medicine koji su najčešće liječnici prvog kontakta za primjerenu intervenciju.
Knjiga je namijenjena kao udžbenik studentima medicine, ali će biti i vrlo praktičan vodič specijalizantima obiteljske medicine i mladim liječnicima koji tek ulaze u praksu kako bi se mogli upoznati s načinom kako liječnik obiteljske medicine pristupa bolesniku i vodi ga kroz dijagnostički i terapijski proces i kako treba surađivati sa specijalistima konzultantima.
Stoga su brojna poglavlja zajednički pisali liječnici obiteljske medicine i liječnici iz kliničke specijalnosti koji se tim kliničkim entitetom posebice bave.