Voda je izvor života. Ljudski su bivci od pamtivjeka nicali i živjeli uz vodu. Od pamtivjeka gradili su se domovi i nastanjivalo se uz vode. Rijeka Vrljika protječe kroz široko polje hraneći životnim sokovima okolni krški krajolik. Sa sjeverne se strane, uz polje, postupno izdižu krševiti obronci na kojima se smjestio Grad. Ovako knjigu započinje naš autor dr. Josip Bago. Događaji i osobe u ovoj knjizi dijelom su istiniti, a dijelom su nadopričani prema obiteljskim i drugim pričama.
Novi roman dr. Dubravka Habeka dinamična je priča o skupini hrvatskih sanitetaca, koji združeni vihorom Velikoga rata dijele sudbinu unutar jedne putujuće bolnice.
Zozon Dudurudija Dudić Zigislavski Zigismund Zigi, čovjek-pas ili pas-čovjek sa bezbroj imena i nadimaka, osoba impozantnog karaktera i specifične, čak naočite pojave. Ovako počinje Dnevnik jednog Zigija, uzbudljiva pripovest o životu ovog psa-čovjeka ili čovjeka-psa, pripovest o psima i ljudima, o psećim i ljudskim temama i dilemama: privrženostima, strahovima, nadama, ushićenjima, razočaranjima i, na koncu: o povjerenju i sreći. Život je u ovoj knjizi prikazan u svoj svojoj punoći.
Priča o doktoru Trpimiru je priča o liječniku i domoljubu, nekim njegovim doživljajima, razmišljanjima i pogledima na ljude i događaje. Sličnost s ljudima i događajima djelomično je namjerna, a djelomično nema uporište u starim događajima iz Trpimirova života.
Dr. sc. Dražen Pulanić, dr. med. objavio je zbirku kratkih priča pod nazivom „Drugi naziv za sreću“. U knjizi se nalazi deset pripovjetki koje na humoristički način prate doživljaje mladog liječnika Marka, većinom njegove zgode i nezgode iz obiteljskog života.
U arheološkim istraživanjima u svom radnom vijeku sudjeluje gotovo svaki arheolog, bez obzira na to vodi li ih, ili je član tima, ili se bavi obradom građe, ili na neki drugi način. Na studiju arheologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu vrlo velika važnost davala se obrazovanju studenata za rad na arheološkim terenima, a na Katedri za opću srednjovjekovnu i nacionalnu arheologiju posvećivala se osobita pozornost obrazovanju studenata za rad na zaštitnim arheološkim istraživanjima. Rad na terenima vezao se za kolegije na Katedri za opću i srednjovjekovnu i nacionalnu arheologiju koji su proučavali kasnoantičku, ranosrednjovjekovnu i novovjekovnu arheologiju te arheologiju suvremenog doba.
Svijet o kojem Bergman govori već preko dva desetljeća u svojim filmovima, unatoč spomenutoj autobiografičnosti (kao i u Felilnijevom 8 1/2), specifično je švedski. Još od najranijeg djetinjstva Bergman čezne (iako bez iluzija) za zavičajnim gradskim okolišem. Njegov je svijet, istina strindbergovski paklen, društvo kojemu je izdvojeni i izuzetni pojedinac nietzscheovski suprotstavljen. Posve u strindbergovskoj tradiciji, i on misli da je obitelj pakao: "Obitelj je pakao, ali u krajnjem smislu udoban i kultiviran."
Gnijezda u oku su treća zbirka pjesama Damira De Zana, psihijatra i psihoterapeuta, koju supotpisuje i njegova supruga Marina De zan, autorica fotografija kojima je knjiga ilustrirana. Zbirka se sastoji od 40 pjesama.