Anatomija je jedna od najstarijih medicinskih disciplina i neka shvaćanja o građi ljudskoga tijela nisu se promijenila od onoga što su službeno predavali stari Egipćani stoljećima prije Krista.
Drugi svezak ovoga prerađenog i proširenog izdanja Priručnog anatomskog atlasa donosi 204 stranice u boji sa 690 zasebnih prikaza. Organi se, nakon kraćeg organski-specifičnog opisa, detaljnije opisuju sustavno i makroskopski i mikroskopski.
Treći svezak priručnog anatomskog atlasa Živčani sustav i osjetila donosi 181 tablicu u boji i 644 crteža Gerharda Spitzera. Ovom izdanju atlasa su dodani: odlomak o suvremenim neuroanatomskim metodama ispitivanja, odlomak o transmitorskim receptorima, uvod u postupak snimanja koji se često koristi u klinikama i novi klinički osvrti.
Autorima je izazov isprva bio odabir onih slika iz opsežne kolekcije koje ponajviše ilustriraju i informiraju o trenutačnim pristupima sekciji. Međutim, shvatili su da stvaranje atlasa uključuje mnogo više od pukog odabira slika: svaka slika morala je prenijeti značajnu razinu detalja, dok je izgled i označavanje trebalo biti čisto i oku ugodno.
Dva postera u gotovo prirodnoj veličini (580 x 1590 mm), obostrano prikazuju prelepo u koloru nacrtane prednju i zadnju stranu skeleta, kao i prednju i zadnju stranu figure čoveka sa svim mišićima.
Prošlo je 20 godina otkako je u Hrvatskoj učinjeno prvo laparoskopsko odstranjenje žučnjaka, čime je ujedno počeo i nezaustavljiv razvoj laparoskopske kirurgije. Uvođenje laparoskopskih operacija u svakodnevni kirurški rad te daljnji razvoj laparoskopske kirurgije.
Misao vodilja ovog originalnog znanstvenog djela jest da je u holističkom pristupu razumijevanja kompleksnosti ljudskog mozga proširenjem Jungova arhetipskog koncepta idejom protoarhetipa granice moguće naći tumačenja zajedništva percepcije, jezika...