U ovom su udžbeniku obrađene sljedeće teme:
• Bolesti koje se prenose putem dišnog sustava
• Bolesti koje se prenose putem probavnog sustava
• Bolesti koje se prenose kontaktom
• Bolesti koje se prenose vektorima
• Zoonoze
...
Knjiga Higijena i epidemiologija podijeljena je u dva dijela: higijenu i epidemiologiju - nadamo se da će Vam dati dovoljno znanja i informacija na prihvatljiv i zanimljiv način o nespornoj povezanosti životnoga (i radnoga)okoliša te pojave bolesti u ljudi.
Na početku se govori o pojmu i konceptu javnoga zdravstva, definiciji, ciljevima i novim područjima interesa javnoga zdravstva. Slijedi poglavlje o zdravlju i mjerilima zdravlja, što je otklon od uobičajenoga pristupa koji ima klinička medicina koja govori o bolesti i mjerilima bolesti. Zanimljivo je područje ocjene zdravstvenog stanja u kojemu su obrađeni razlozi, pokazatelji i postupak ocjene toga stanja.
Osobit značaj u području javnog zdravstva ima zdravstvena zaštita (načela, ciljevi, razine i mjere) pa je taj segment obrađen u posebnom poglavlju. Slijedi poglavlje o ustroju javnog zdravstva u Hrvatskoj. U vezi s tim obrađene su i javnozdravstvene intervecije. U cilju procjena značaja pojedine aktivnosti prikazani su javnozdravstveni prioriteti u Hrvatskoj: ističu se kardiovaskularne bolesti, zloćudne bolesti, šećerne bolesti, zarazne bolesti, ozljede i dr.
Područje djelovanja javnog zdravstva vrlo je široko i unutar te djelatnosti mogu se naći stručnjaci različitih medicinskih profila, ali i oni koji nemaju temeljnu medicinsku edukaciju, a čije je područje dijelovanja javno zdravstvo (multidisciplinarnost i interdisciplinarnost javnog zdravstva).
Opća epidemiologija je svojevrsni nastavak knjige Epidemiologije zaraznih bolesti, odnosno svojevrsni uvod u specijalnu epidemiologiju. Autori iznose najnovija dostignuća suvremene epidemiologije.