Prva dva izdanja udžbenika Hitna stanja u pedijatriji izazvala su veliko zanimanje i puno pohvala svih stručnjaka koji sudjeluju u liječenju djece. Nama autorima to je bila nagrada i ohrabrenje, ali i obaveza da pripremimo novi udžbenik s promjenama i dopunama koje su se u međuvremenu dogodile. Temeljni pristup životno ugroženom djetetu ostaje, naravno, nepromijenjen, ali ovo izdanje sadržava važne izmjene prema međunarodnim smjernicama objavljenima 2020. godine. Poglavlja su većinom ostala ista kao u prošlom izdanju, ali su temeljito revidirana i izmijenjena.
Inhalacijska terapija medicinski je postupak koji se provodi u svrhu liječenja, udisanjem ili usisavanjem pare ili plinova lijekova koji su prethodno raspršeni u kapljica ili čestice. Tako raspršene kapljice ili čestice lijeka nazivamo aerosolom ili aerosolnom tvari.
Naziv ovog oblika liječenja potiče od latinske riječi inhalare, što znači udisati. Inhalacijska terapija u Hrvatskoj primjenjuje se negdje od kraja 19. stoljeća.
13,94€
12,54€
Ines Diminić Lisica, Milica Katić, Biserka Bergman Marković i suradnici
Pozitivan odjek u obiteljskoj medicini, koji je postigao prvi dio knjige Izazovi u praksi obiteljskog liječnika, dao je poticaj za nastanak drugoga dijela. Urednice i autori su vidjeli da je poželjno proširiti obuhvat tema i entiteta kako bi se što potpunije prikazao nastavni sadržaj koji odgovara edukacijskim potrebama studenata medicine, mladih liječnika i zadatcima kontinuirane edukacije starijih, iskusnijih liječnika. Drugi dio knjige Izazovi u praksi obiteljskog liječnika oblikovan je na isti način kao i prvi dio. Temelji se na prikazu specifičnih znanja i vještina obiteljskog liječnika i holističkog pristupu bolesniku.
Ovaj priručnik donosi obavijesti i smjernice o pravilnom načinu života osoba sa šećernom bolešću, o sprječavanju i liječenju bolesti, ali je to zapravo otvorena knjiga zdravoga života ne samo za bolesnike već i za zdrave osobe.
Katalog dijagnostičkih laboratorijskih pretraga s primjerima iz kliničke prakse prošireno je izdanje Kataloga dijagnostičkih laboratorijskih pretraga objavljenoga 2009. godine.
Poznavanje lijekova temelj je svakog dobrog liječenja u psihijatriji, a ovim udžbenikom autorice su nastojale objasniti ne samo kako i gdje lijek djeluje, nego i kako i u kojim bolestima primijeniti određene lijekove. Udžbenik jasno i sažeto daje pregled suvremene farmakologije. Sadržava 11 poglavlja. U tri uvodna poglavlja opisana su načela farmakodinamike, farmakokinetike i praćenja koncentracije psihofarmaka. Potom su opisani anksiolitici i hipnotici, antidepresivi, antipsihotici, stabilizatori raspoloženja, antidementivi, lijekovi za liječenje ovisnosti, psihostimulansi...
Na kraju se nalazi sažetak uputa za primjenu psihofarmaka kod različitih psihijatrijskih i neuroloških poremećaja, te kod starijih osoba i u trudnoći i dojenju.
Zašto NIP?
Novi izazovi u pedijatriji – NIP trajna je poslijediplomska, multidisciplinarna i interaktivna edukacija pedijatara i suradnih struka koji skrbe o zdravlju i bolesti djece.
Laboratorij kao tihi partner, laboratorij kao niz brojki na komadu papira... Laboratorijska dijagnostika nezaobilazan je dio zdravstvene skrbi koji je pacijentima, a nerjetko i liječnicima nevidljiv. Ova je zbirka slučajeva proizašla iz dugogodišnjeg iskustva laboratorijskih stručnjaka najvećega kliničkog laboratorija u Republici Hrvatskoj, s nadom da će poslužiti kao vrijedan edukativni materijal studentima i specijalizantima, ali i pomoć u svakodnevnim izazovima rutinskog rada zdravstvenim stručnjacima.
Da „slika vrijedi više od 1000 riječi“, najbolje se ogleda upravo u suvremenoj pedijatrijskoj kardiologiji, zato je ova Pedijatrijska kradiologija u slici i atlas.