Novi izazovi u pedijatriji ili u pedijatrijskom žargonu NIP ima za cilj obnoviti postojeća i usvojiti nova znanja i vještine iz svih područja pedijatrije i odmah ih primijeniti u praksi. NIP je izrastao u jedinstven stručni skup koji okuplja kvalitetom i aktualnošću prezentiranih stručnih sadržaja, optimizmom i kolegijalnošću pedijatrije iz oba pedijatrijska društva, s primarne razine, iz županijskih bolnica i s klinika, iz svih krajeva Hrvatske i susjednih zemalja.
NIP je kritičkim sagledavanjem sadašnjosti okrenut budućnosti. Na NIP-u zajedno učimo, razmjenjujemo iskustva i njegujemo značaj pisane riječi hrvatskih autora.
Ovo je 11. knjiga/priručnik iz NIP biblioteke u kojoj, kao i dosad sudjeluje vrhunski pedijatrijski ekspertni konzilij sa svih klinika, medicinskih fakulteta i sveučilišta u Hrvatskoj.
Antimikrobni lijekovi ili antibiotici najpropisivaniji su lijekovi današnjice. Čak 90 % ukupno propisanih antimikrobnih lijekova propisuje se u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (PZZ), i to najčešće za liječenje infekcija gornjeg dijela dišnog sustava. Te su infekcije uglavnom virusne, pa liječenje antibioticima nije potrebno jer ne mogu skratiti trajanje bolesti i neće spriječiti mogući nastanak komplikacija. Upravo je to jedan od primjera pogrešne primjene antibiotika što znatno pridonosi razvoju otpornosti bakterija, mogućnosti nastanka nuspojava lijekova i povećanju troškova liječenja. Svakom neopravdanom primjenom antibiotika nanosimo štetu ne samo bolesniku nego i sebi, svojim bližnjima i cijeloj zajednici.
Ne postoji sličan udžbenik iz pedijatrije koji na ovakav način iznosi problematiku suvremene pedijatrije, kritički sagledavajući prethodne spoznaje, objašnjavajući recentne znanstveno utemeljene dokaze i, nakraju, donoseći i kliničke preporuke samih eksperata.
Udžbenik obuhvaća prikaz najsuvremenijih dijagnostičkih i terapijskih postupaka u širem rasponu pedijatrijskih specijalnosti, problematizira izazove u primjeni novih tehnologija u svakodnevnom kliničkom radu.
Ovu knjigu napisao sam sa željom da korisno posluži i pomogne svim zdravstvenim radnicima koji vode brigu o zaštiti zdravlja djece dijabetičara. Knjiga je namijenjena i samim bolesnicima, njihovim roditeljima i nastavnicima u školi, kako bi oni što bolje upoznali bolest, uspješno se suočavali s njom i rješavali svakodnevne probleme koje im ona donosi.
* UZ KNJIGU DOLAZE I UPUTE ZA RODITELJE DJECE SA ŠEĆERNOM BOLESTI I NJIHOVE NASTAVNIKE U ŠKOLI
Problem tranzicije zdravstvene skrbi aktualan je u kontekstu definiranja pedijatrijske populacije, razumijevanja zdravstvenih potreba zdrave i kronično bolesne djece i organizacije njihove zdravstvene skrbi.
Knjiga se temelji na znanstvenim dokazima i kliničkom iskustvu autora i kao takva pruža obilje vrijednih i primjenjivih kliničkih informacija te pouzdanih preporuka korisnih za praktični rad. Ovo je djelo rezultat rada većeg broja stručnjaka iz područja dermatovenerologije, interne medicine, otorinolaringologije, pedijatrije, kliničke farmakologije i opće medicine. Sveobuhvatno prikazuje problematiku urtikarija i egzema/dermatitisa kroz interdisciplinaran pristup u njihovu liječenju i dijagnostici.
Kao što je hrana osnovna fiziološka potreba, tako je i majčina i očeva ljubav temelj na kojemu se gradi cijeli djetetov svijet. Najvažnije stvari u dječjim životima jesu sigurnost, ljubav i ohrabrivanje.
Poticanje djece na kretanje ima višestran utjecaj. Ono razvija njegova fizička, motorička, kognitivna i emocionalna obilježja. Usvajanje sposobnosti u svakodnevnim motoričkim aktivnostima vrlo je bitan razvojni zadatak djetinjstva. Potencijal svakog djeteta jest naučiti i razviti raznolike temeljne oblike pokreta i mnoge specijalizirane vještine.