"To moje more" sadržava pjesme o moru, u moru, s morem. Prilika je to da uvedete dijete u morski svijet, upoznate i proširite njegove spoznaje o boljnom i životinjskom svijetu mora, o prirodnim pojavama.
"Za odmor zaviri u zelene širine" govori o zemlji, zelenilu, proljeću, opuštanju. Ovom cjelinom želi se dijete poučiti o potrebi očuvanja prirode, proširiti spoznaje o biljnom i životinjskom svijetu te pomoći djetetu spoznati svoj unutarnji svijet.
Polemike o kojima je ovdje riječ neobične su po tome što sam u njima redovito izvukao kraći kraj i to priznavao. Pa zašto sam onda polemizirao, možda će u čudu pitati neki čitatelj, pogotovo zato što polemike nisu bile motivirane nikakvim mojim osobnim interesom i istjerivanjem pravde? Jednostavno, volim polemizirati i publicistički "dizati prašinu" jer je to odlična vrsta zabave. Nikoga ne mrzim, nego me zabavlja polemiziranje sa bahatim moćnicima koji nam znaju bezobrazno podvaliti neku svoju glupost očekujući da im ponizno povlađujemo. E nećete!
Bartul Matijaca, neuropsihijatar, prve svoje radove objavio je 1977. godine u „Forumu“ (JAZU). U istom časopisu objavljivao je pjesme u prozi i pripovijetke.
Takozvano "pravo prve bračne noći" susreće se u raznim sredinama i vremenima diljem svijeta. U nas je ta pojava bila posebno izražena u razdoblju turskih osvajanja, a cilj joj je bio pokoravanje i raseljavanje stanovništva. O tim surovim događajima i danas svjedoče i mnoge usmene predaje. Svim svjedočanstvima zajedničko je što su stradaoci radi viših ciljeva bili spremni na žrtvu. Nezaboravne su to priče, one stalno žive u kolektivnoj svijesti jer se odnose na najveće životne vrijednosti.
Nova De Zanova zbirka pjesama, Zeleni vilenjak (2015.) upravo govori o jednom drugom, paralelnom svijetu: ako smo pošli, zajedno s pjesnikom, od slavljenja Blagdana, božićnih kolačića, domaćih gesta, zajedno smo dostigli bolničko okružje, nemilosrdnu viziju bolesti s njezinim najtragičnijim, skoro nepodnošljivim ilustracijama: Šesnaest katova / šesnaest padova / šesnaest bijelih ruža.